Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Wiecej w regulaminie.

Telewizja Braniewo24

Zaloguj Zarejestruj
 Dzisiaj jest: 28 Lipiec 2021    |    Imieniny obchodzą: Wiktor, Innocenty, Aida

Wybory samorządowe 2014: Jak głosować? [wideo]

sobota, 15, listopada 2014 14:32 -  zamieszczony przez:
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Wybory samorządowe 2014: Jak głosować? [wideo] Foto: archiwum redakcji

W wyborach samorządowych wyborcy z gmin na terenie powiatu braniewskiego będą mogli oddać aż cztery głosy; po jednym w głosowaniu na radnych: gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze burmistrza albo wójta.

  

W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7. do 21. Wyborca musi mieć ze sobą dokument tożsamości, np. dowód osobisty, paszport czy inny "polski dokument urzędowy, który ma zdjęcie i gdzie zawarte są dane personalne". Jeśli wyborcy nie ma w spisie wyborców, obwodowa komisja może go dopisać, pod warunkiem, że udokumentuje fakt zamieszkiwania na terenie danej komisji, a urząd gminy potwierdzi, iż nie utracił prawa do głosowania.

 

4 karty w różnych kolorach

 

Wybór wójtów i burmistrzów [różowa karta] 

Na różowej karcie znak X stawiamy tylko przy jednym kandydacie.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast od 2002 r. są wybierani w wyborach bezpośrednich. Oznacza to, że zwycięża ten kandydat, który uzyskał ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów takiej większości nie uzyska, za dwa tygodnie przeprowadzana jest dogrywka. W drugiej turze głosowania obowiązuje zwykła większość, a więc kandydat wygrywa większością głosów nad swoim przeciwnikiem.

Do drugiej tury wyborów przechodzi dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. 

Rada Miasta, Gminy [biała karta]

Na białej karcie można oddać głos tylko na jednego kandydata, wpisując "X" w kratce przy nazwisku. 

Każda gmina została podzielona na tyle okręgów wyborczych, ile mandatów jest do obsadzenia w danej radzie (liczba mandatów zależy od liczby mieszkańców w danej gminie). Piętnastu radnych wybierzemy w gminach do 20 tys. mieszkańców.

Rada Powiatu [żółta karta]
W wyborach do rad powiatu obowiązuje system proporcjonalny i 5-proc. próg wyborczy. Wyborca może zaznaczyć tylko jedno nazwisko na jednej z list niezależnie od liczby mandatów do obsadzenia.

Sejmik województwa [niebieska karta]
Także tutaj przysługuje jeden głos, okręgi różnią się swoją wielkością, do rozdania jest od 5 do nawet 15 mandatów. 

 

Jak oddać ważny głos?

 

Prawidłowy głos oddajemy poprzez postawienie znaku "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata. Jeżeli na karcie zaznaczymy więcej niż jednego kandydata, nie oznaczymy żadnego, lub postawimy inny znak niż dwie przecinające się linie - głos będzie uznany za nieważny.

 

 

Komentarze z Facebooka

Skomentuj